Dawno temu na ścianach nad blatami kuchennymi pojawiały się olejne lamperie. Z biegiem czasu ich miejsce zajęły tapety zmywalne, a potem do świata aranżacyjnych trendów z rozmachem wkroczyły płytki ceramiczne. Te ostatnie pokazały, że wystrój kuchni może być nie tylko estetyczny, ale również praktyczny. Łatwe do utrzymania w czystości, pojawiały się w większości domów. A jak jest dzisiaj? Chociaż ceramiczne kafle nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa, coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań, które, jak się okazuje, mają jeszcze więcej zalet. I co najważniejsze – wnoszą do każdej kuchni ducha nowoczesności. Jedną z najciekawszych propozycji są lacobele.

Co to są lacobele?

Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Lacobel to nic innego jak szkło, które z jednej strony zostało pokryte specjalnym ekologicznym lakierem. Pomalowana strona przylega do ściany, a na zewnątrz prezentuje się idealnie gładka, jednolita powłoka szklana. W ten sposób nie ma ryzyka, że lakier ulegnie uszkodzeniom mechanicznym czy straci swój urok pod wpływem niekorzystnego działania czynników zewnętrznych – w tym wysokiej temperatury lub wilgotności. Całość zaś prezentuje się wyjątkowo elegancko. Lacobele powstają najczęściej z 4-milimetrowego szkła typu float, wyróżniającego się lśniącą i wyjątkowo gładką strukturą. Lacobele mogą być montowane z kilku paneli albo stanowić jedną dużą taflę. Do ściany mocuje się je za pomocą specjalnego kleju albo z wykorzystaniem śrub czy szyn. 

Kuchnia lśniąca czystością

O atutach lacobeli można wiele powiedzieć. Rozwiązanie to jest cenione przede wszystkim za praktyczność. Szklane panele są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy jedynie przetrzeć je miękką ścierką skropioną płynem do mycia szyb. Cenisz ekologiczne środki do czyszczenia powierzchni? Lacobele możesz więc myć wodą z octem. Ten naturalny środek nie tylko wykazuje właściwości bakteriobójcze, ale nadaje szklanym powierzchniom wyjątkowy blask. Pamiętaj o tym, że w przypadku lacobeli z głowy masz też problem z zabrudzonymi tłuszczem fugami, które skutecznie psują humor niejednej pani domu!

Łatwy montaż i demontaż

Lacobele to znakomita propozycja dla osób, które nie lubią monotonii. Bezproblemowy montaż i demontaż sprawia, że z łatwością wymienisz je na nowe, jeśli tylko będziesz mieć na to ochotę. W przeciwieństwie do płytek ceramicznych, nie musisz skuwać ściany i remontować całej kuchni, żeby tchnąć w nią powiew świeżości. Zastanawiasz się, czy lacobele są trwałe? Oczywiście, że tak. Standardowe rozwiązania wytrzymują temperaturę do 120 stopni Celsjusza. Zachowują kolor i są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli natomiast chcesz zamontować szklaną taflę w miejscu, w którym istnieje ryzyko jej uszkodzenia, możesz sięgnąć po produkt w bezpiecznej wersji. Oznacza to, że jego powierzchnia jest pokryta folią polipropylenową, która w przypadku rozbicia tafli podtrzymuje jej poszczególne odłamki.

Lacobele do dużej i małej kuchni

Jakie jeszcze zalety mają lacobele? Świetnie dopasowują się do każdego rodzaju wnętrza. Bez względu na to, czy dysponujesz kuchnią o dużym metrażu, czy urządzasz maleńką wnękę kuchenną, szklane tafle sprawdzą się znakomicie. Dlaczego? Wszystko za sprawą ich lśniącej powierzchni. Odbijająca refleksy światła struktura, nie tylko fantastycznie się prezentuje, ale świetnie powiększa optycznie przestrzeń. W ten sposób nawet przy niewielkim metrażu, możesz wyczarować aranżację, której efekt przerośnie Twoje oczekiwania. Lacobele, nawet te w ciemnych i intensywnych kolorach, nie przytłaczają wizualnie wnętrza. Wręcz przeciwnie! Wnoszą do niego świeżość i lekkość.

Szkło w nowoczesnych i klasycznych wnętrzach

Lacobele dopasują się do stylu Twojej kuchni. Lubisz ciepłe, rustykalne aranżacje? A może jesteś fanem nowoczesnych przestrzeni industrialnych, modernistycznych lub tych urządzonych w duchu hi-tech? W każdym z tych przypadków kolorowe, szklane panele ścienne spiszą się na medal. Co jest tego powodem? To proste! Szkło jest wyjątkowo uniwersalnym materiałem, który świetnie komponuje się z dowolnymi surowcami we wnętrzu. Tworzy zgrany duet z drewnem, którego nie brakuje w nowoczesnych kuchniach. Znakomicie dogaduje się z frontami mebli laminowanymi na wysoki połysk. Jest niezastąpione we wnętrzach, w których dominuje chrom. To samo dotyczy ścian. Bez względu na to, czy są one pomalowane klasyczną farbą, wyłożone surową cegłą lub betonem architektonicznym, lacobele wydobędą ich wyjątkowy urok i same wniosą do przestrzeni nutę elegancji.