O ile jeszcze kilka dekad temu na rynku domów i mieszkań dominowały wnętrza podzielone ściankami działowymi na poszczególne pomieszczenia, o tyle dziś coraz chętniej wybieramy otwarte przestrzenie. To właśnie one sprawiają, że nawet niewielki metraż wydaje się wizualnie o wiele większy. A Ty? Czujesz się w nim bardziej swobodnie i możesz realizować swoje aranżacyjne pomysły. Jeżeli jednak stwierdzisz, że z jakiegokolwiek powodu chcesz odgrodzić pewną część pomieszczenia, w każdej chwili możesz zaplanować postawienie lekkiej ścianki działowej, albo… No właśnie! Sięgnąć po o wiele bardziej praktyczne rozwiązanie, które wniesie do pomieszczenia lekkość i stanie się jego wyjątkową ozdobą.

Zalety szklanych ścian działowych

Dziś chcemy opowiedzieć Ci o szklanych ściankach działowych. Zabudowa wnętrz ze ścianą ze szkła to jeden z najgorętszych trendów aranżacyjnych. Nie tylko ze względu na panującą modę warto się o nią pokusić. Najważniejszym atutem przemawiającym na jej korzyść jest to, że daje Ci możliwość odgrodzenia tej części domu, której nie chcesz pokazywać na przykład niezapowiedzianym gościom. Pozwala też oddzielić kuchnię od salonu albo wydzielić w nim kącik do pracy czy sypialnię. Szkło, ze względu na swoje właściwości, znakomicie przepuszcza światło. Dzięki temu możesz nim zabudować pomieszczenia w głębi domu czy mieszkania.

Dopasuj przestrzeń do swoich potrzeb

Nie lubisz monotonii i chcesz ją wypędzić również ze swoich wnętrz? Koniecznie przyjrzyj się przesuwnym zabudowom ze szkła. Szklane tafle, umieszczone na prowadnicach lub połączone ze sobą za pomocą zawiasów, pozwolą Ci komponować przestrzeń w taki sposób, w jaki masz właśnie ochotę to zrobić. Zamknąć ją lub otworzyć. Pokazać w całości lub zaprezentować tylko jej niewielki fragment. Brzmi ciekawie? Oczywiście! To jeszcze nie koniec zalet, jakie mają szklane zabudowy.

Szklane zabudowy w małych i dużych pomieszczeniach

Szklana ścianka działowa idealnie sprawdza się nie tylko w dużych, ale i w małych przestrzeniach. Dlaczego? Ponieważ odbijające się od niej światło rzuca refleksy, które fantastycznie powiększają optycznie pomieszczenie. Co ważne, szkło, jako naturalny surowiec, świetnie dopasowuje się do stylu wnętrza. Dobrze komponuje się zarówno z drewnem i pluszem, królującymi w rustykalnych oraz klasycznych przestrzeniach, jak również z metalem i skórą, będącymi wizytówką modernistycznych czy industrialnych aranżacji.

Przezroczyste, kolorowe, z nadrukiem – z jakiego szkła wykonać zabudowę?

Myślisz, że szkło to tylko chłodne, przezroczyste tafle? Nic bardziej mylnego! Decydując się na szklane zabudowy, możesz wybrać surowiec barwiony na określony kolor. Ciekawym pomysłem są ponadto nadruki na szkle. Laminat w postaci folii PCV daje w zasadzie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dlaczego? Ponieważ pozwala zadrukować taflę dowolnym deseniem. Warunkiem jest jedynie, aby zdjęcie było w dużej rozdzielczości. Bez względu na to, czy chcesz mieć na swojej szklanej ścianie kolorowe esy-floresy, widok metropolii, czy łodygi bambusa, dzięki nowoczesnym technologiom możesz zrealizować nawet najbardziej odważne pomysły

Szkło piaskowane i elektryczne dla miłośników minimalistycznej elegancji

Jeżeli zaś preferujesz minimalizm we wnętrzach, dobrym pomysłem będą ścianki działowe wykonane z matowego, piaskowanego szkła. Ciekawym rozwiązaniem są też zabudowy ze szkła elektrycznego. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? W tym przypadku tafla jest pokryta warstwą tlenków metali lub folią z ciekłymi kryształami. Zarówno pierwsza, jak i druga przewodzą prąd. Na panelach z kolei umieszcza się elektrody podłączone do przewodów elektrycznych. Efekt: wciskając włącznik, powodujesz, że szkło staje się nieprzezierne. Fani awangardowych aranżacji, również tych nawiązujących do trendów glamour, mogą pokusić się o szklane tafle pokryte warstwą lustra fenickiego.

Czy zabudowy szklane są bezpieczne?

Na koniec jeszcze odrobina wiedzy technicznej. Przeszklone konstrukcje i ściany działowe wykonywane są z tafli o grubości 8, 10 lub 12 milimetrów. Powstają wyłącznie ze szkła bezpiecznego, czyli takiego, które jest pokryte cienką folią PCV. W praktyce oznacza to, że w przypadku ewentualnego rozbicia, odłamki nie rozpryskują się, lecz są podtrzymywane przez folię. Alternatywą może być szkło hartowane, które w przypadku uszkodzenia mechanicznego rozsypuje się na drobne tępe kawałki lub szkło laminowane, złożone z dwóch sklejonych ze sobą tafli. W tym ostatnim, przy bardzo silnym uderzeniu, powstaje siatka promieniście rozchodzących się pęknięć.